top of page

  SUNA KORAD

ŞAN YARIŞMASI

Suna%20Korad_edited.png

Türk opera tarihine ismini altın harflerle yazdıran Kolaratür Soprano Suna Korad, emsalsiz sesi, tekniği ve ifadesiyle dünyanın her yerinde hayranlık uyandırmıştır. Maria Callas, Renate Scotto,Tito Gobbi, Yehudi Menuhin, Mario del Monaco, Renate Tebaldi ve Rudolf Nuriyev gibi dünyaca ünlü sanatçılarla beraber dünyanın en önemli opera sahnelerinde konserler ve temsiller yapan Suna Korad'a 1981 yılında Türk Hükümeti’nin sanatçılara verdiği en yüksek ünvan olan “Devlet Sanatçısı” ünvanı verilmiştir. Opera şakıcılığı kariyerinin dışında hocalık kariyeri de yapmış, opera bölüm başkanı olduğu Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’nde birçok başarılı opera sanatçısı yetiştirmiştir.

 

1935 yılında doğan sanatçı Ankara Devlet Konservatuarı’ndan Ulvi Cemal Erkin’ın piyano öğrencisi olarak mezun olmuş, ardından Prof. Savarosh, Madam E. de Hidalgo, Saadet Ikesus ve Itallo Branducci’yle şan çalışmalarına devam etmiştir. Başarılarla dolu büyük kariyerinde Paris’te Basf şirketinden çıkan aryalar Long Play’i ve Hollanda Hükümeti’nin canlı yayın konserini sırasında kaydedilen Long Play’I bulunmaktadır.

 

Yerli ve yabancı birçok eleştirmenden övgü dolu eleştiriler alan Suna Korad için Bülent Tarcan şöyle demektedir;

 “Kolaratur sopranomuz Suna Korad, hakkındaki olgunluk ve perfeksiyon kelimelerini çekinmeden kullanabileceğimiz üstün bir sanatçımızdır. Sesini ve nefesini kullanıştaki maharet ve zevki, en tehlikeli pasajlara bir klavye, emniyeti ile dalıverişi ve bütün bunlara müzik dışı elementler olmasına ragmen zarafetle kattığı jest ve mimikleri gösteriyor ki Korad, her yönden üstün bir sahne hanımefendisidir.”

Selmi Andak’ın sanatçımızla ilgili yazdığı yazıdan bir alıntıda ise şu ifadeler yer almaktadır;

 

Suna Korad gibi “komple bir sanatçı”yı dinleyebilmek, her müziksever ve operasever için bir mutlulukludur. Evet, tek kelimesini değiştirmeden, kesin olarak şu yargıya varıyorum ki: Bugün, opera sanatında birkaç büyük “ses yorumcusu” varsa, bunlardan biri Suna Korad’dır. Zaten bu kişisel bir görüş değildir ve sadece biz söylemiyoruz?

D

Dünya müzik otoriteleri ve eleştirmenlerinden bazısının yorumlarına kısaca pasajlar:

“Suna Korad, ender rastlanan virtüözlardan biridir.” (Helsinki, Nlusi Suomi gazetesi)

“Suna Korad dinleyiciyi fethetti. O muhakkak ki, en büyük sopranolardan biridir. Coşkun seyirci kitlesi onun mükemmel sesine olan hayranlın, Suna Korad’ı on kez perde önüne davet etmekle ispat etti.” (Barcelona- Diario de Barcelona)

“Sesi çok güzel, çok cazip, tekniğiyse kimsenin yaklasamayacağı bir yükseklikte.”(Montreal- La Presse Montreal)

“Onu dinlerken diyebilir ki, insan sesi yine bugün yeryüzünde bulunan en güzel ve en mükemmel enstrüman’dır.”

bottom of page